فلومتر جرمی

فلومتر چیست؟


امروزه اندازه گیری جریان سیال بعنوان یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری در صنایع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


در حقیقت اغلب کارشناسان پس از اندازه گیری دما مهمترین کمیت اندازه گیری در صنایع را فلو یا جریان سیال میدانند.


با توجه به  اهمیت اندازه گیری این کمیت و همچنین تنوع فرآیند صنایع گوناگون ، در طول زمان روشهای مختلفی برای اندازه گیری جریان سیال بوجود آمده است.


انتخاب Flowmeter مناسب برای هر کاربرد نیاز به دانش کلی نسبت به روشهای گوناگون فلومتری و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه گیری از قبیل دقت،قیمت تمام شده،هزینه های تعمیرات و کالیبراسیون، سازگاری عملکرد Flowmeter با شرایط پروسه تولیدو…می باشد.


 


جریان -فلومتر جرمی 18


 


فلومتر جرمی چیست ؟


 


فلومتر جرمی  یا  Mass Flowmeter وسیله ای است که مقدار مواد عبوری را نسبت به زمان اعلام می کند .


در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و … اطلاع از مقدار دقیق فلوی عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت حیاتی است .


توجه به این نکته که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است در بسیاری موارد نظیر پروسه های صنعتی کاربرد دارد .


همچنین اندازه گیری دقیق فلو به دلیل ملاحظات مالی در فروش و خرید حجم مشخصی از ماده و کالا مانند کنتور گاز خانگی و تبادلات نفتی و …اهمیت ویژه ای دارد.روش اندازه گیری فلو بر حسب وزن به فلومترهای جرمی یا مس فلومتر مشهورند .


در روشهای متداول قبل برای اندازه گیری جرم سیال عبوری نیاز به اندازه گیری دانسیته مواد نیز میبود که عملا محاسبه جرم با خطای بسیار همراه میگردید .


در حال حاضر انواع فلومترهای جرمی با تکنولوژیهای کوریالیس و ترمال مس این اندازه گیری را با دقت بالا انجام میدهند .


در این فلومتر های فلوی سیال مستقل از فشار قابل اندازه گیری میگردد و شما را از خطاهای اندازه گیری فلوی سیالات گازی ناشی از تغییرات دما و فشار مصون نگه میدارد .


  


فلومتر جرمی


 


 


نحوه ی عملکرد


 


در فلومتر های جرمی  ‌‌‌سیال از داخل یک لوله ی الاستیک U شکل عبور می کنند که این لوله توسط محرک های الکترومغناطیسی با فرکانس و دامنه ی مشخص مرتعش می گردد.


 
 


 


ارتعاش این لوله در حقیقت یک نوسان دورانی حول محور نشان داده شده در شکل بالا می باشد و حکم دوران دیسک را دارد که ذرات سیال بر روی ان در حال حرکت هستند. بنا بر این نیروی کوریولیس در جهت عمود بر راستای حرکت به ذرات سیال وارد می شود. با توجه به اینکه جهت حرکت سیال در ورودی و خروجی عکس هم می باشند بر اساس رابطه ی بالا نیروی کوریولیس در سمت خروجی مخالف جهت نیرو در سمت ورودی خواهد بود و در نتیجه یک گشتاور چرخشی موجب نوسان چرخشی لوله مانند شکل بالا می شود.


 


هر چه دبی سیال افزایش یابد نیروی کوریولیس نیز افزایش می یابد و نهایتا موجب افزایش دامنه ی نوسان چرخشی لوله می شود. چنانچه حداکثر دامنه نوسانات چرخشی لوله توسط سنسور های جابجایی اندازگیری شوند .می توان با استفاده از ضرایب کالیبراسیون دبی جریان سیال اب را بدست اورد.


 


 


نکات مهم در انتخاب وبهره برداری از فلومتر جرمی :


 


1. این فلومتر ها برای اندازگیری دبی مایعات ٬گاز ها و بخار قابل استفاده هستند و تغییرات چگالی سیال تاثیری بر دقت اندازگیری ان ها ندارد.


2. افت فشاد در این نوع فالومتر ها زیاد است و باید در هنگام طراحی به انها دقت شود.


3. به دلیل عدم تماس مستقیم بین سیال و قطعات فلومتر استفاده از ان برای سیالات خورنده چسبنده و بهداشتی امکان پذیر است.


4. به دلیل عدم حساسیت به چگالی ٬برای کاربرد هایی که خصوصیات فیزیکی سیال نامشخص یا متغیر است مورد استفاده قرار می گیر.


5. بهتر است فلومتر های کوریولیس در محدوده ی فوقانی بازه اندازگیری مورد استفاده قرار بگیرد.


6. هنگامی که برای اندازه گیری دبی مایعات به کار می رود ٬باید به گونه ای نصب شود که درون ان از مایع پر شود.


7. در انتخاب محل و شرایط نصب دقت شود که ارتعاشات سیستم لوله کشی می تواند اندازگیری این فلومتر را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.


 


[/i]
از جمله مزایای این محصول می توان به دقت بسیار بالا و اندازه گیری مستقیم جرم سیال عبوری ٬نصب اسان و سایش مکانیکی نسبتا کمتر اشاره کرد. همچنین این دستگاه ها نیاز به نگهداری خاص و کالیبراسیون خاص ندارد. این دستگاها برای اندازگیری دبی سیالات خورنده و سیالاتی که دارای ذرات معلق جامد می باشند استفاده می شود.

این فالومتر ها در مورد سیالات تراکم پذیر مانند گاز به دلیل اندازگیری مستقیم جرم سیال نسبت به فلومتر های حجمی که دبی جرمی را به کمک دانسیته ی سیال محاسبه می کنند ٬دارای دقت بالا تری هستند به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها برای اندازگیری جریان گاز فلومتر های جرمی می باشند.


 


 


نیوفیت
---